program
grădiniță

PROGRAM Grădinița cu Program Prelungit ,,Metaplast Education”

REPERE ORARE:

Jocuri și activități liber-alese

Activități pe domenii experiențiale

Rutine. Tranziții / Activități pentru dezvoltarea personală

8:00 -8:30

Jocuri și activități liber-alese (joc liber)

Rutină: Primirea copiilor (deprinderi specifice)

Activitate individuală de explorare a unui subiect de care este interesat copilul / activități recuperatorii individualizate sau pe grupuri mici

8:00 -9:00

Rutină: Micul dejun (deprinderi specifice)

9:00 – 11:00

Jocuri și activități liber-alese (pe centre de interes)

Activități pe domenii experiențiale

Rutină: întâlnirea de dimineață ( 5 – 15 / 30 minute)

Rutine și tranziții care vizează pregătirea copiilor pentru activitățile care urmează (deprinderi de igienă individuală și colectivă, deprinderi de ordine și disciplină, deprinderi de autoservire, etc.)

Rutină: Gustarea (deprinderi specifice)

11:00 – 13:00

Jocuri și activități liber-alese (jocuri de mișcare, jocuri distractive, concursuri, spectacole de teatru, audiții literare / muzicale, activități în aer liber, vizite, etc.)

Rutine și tranziții care vizează pregătirea copiilor pentru activitățile liber-alese și, implicit, derularea jocurilor și a activităților recreative, în aer liber (deprinderi de igienă individuală și colectivă, deprinderi de ordine și disciplină, deprinderi de autoservire, deprinderi motrice, depinderi de comunicare și cooperare, etc.)

Rutină: Masa de prânz (deprinderi specifice)

13:00 – 15:30

Activități de relaxare

Jocuri și activități liber-alese  (facultativ pentru copiii care nu dorm sau care se trezesc între timp)

Activități recuperatorii, ameliorative, de dezvoltare a înclinațiilor personale / predispozițiilor / aptitudinilor

Rutine și tranziții care să vizeze pregătirea copiilor pentru perioada de somn / relaxare (deprinderi  de igienă individuală și colectivă, deprinderi de ordine și disciplină, deprinderi de autoservire, deprinderi de lucru independent etc.)

15:30 – 16:00

Rutină: Gustarea (deprinderi specifice)

16:00 – 17:30

Jocuri și activități liber-alese (jocuri pe centre de interes, jocuri de mișcare, jocuri distractive, concursuri, spectacole de teatru, audiții literare / muzicale, activități în aer liber, vizite etc.)

Activități recuperatorii și ameliorative, pe domenii experiențiale

Activități de dezvoltare a înclinaților personale / predispozițiilor / aptitudinilor

Rutine ți tranziții care să vizeze pregătirea copiilor pentru activitățile liber-alese și, implicit, derularea jocurilor de dezvoltare a aptitudinilor individuale (deprinderi de igienă individuală și colectivă, deprinderi de ordine și disciplină, deprinderi de autoservire, deprinderi de comunicare și cooperare, deprinderi de lucru independent etc.)

17:30 – 18:00

Jocuri și activități liber-alese (joc liber)

Activitate individuală de explorare a unui subiect de care este interesat copilul

Rutină: Plecarea copiilor acasă (deprinderi specifice)